چگونه از اصالت دارو اطمینان پیدا کنیم

چگونه از اصالت دارو اطمینان پیدا کنیم؟

بررسی اصالت دارو یکی از مهم ترین شرایط لازم برای چک کردن سلامت دارو می باشد. همان طور که می دانید این روزها داروها در انواع مختلفی تولید می شوند. مصرف دارو در حال حاضر در سراسر دنیا بسیار بالاست. امروزه کمتر کسی پیدا می شود که برای تسکین دردهای مختلف و یا درمان بیماری های مختلف، از دارو استفاده نکند. بنابراین می توان گفت که اصالت دارو برای تمامی افراد جامعه مسئله ای ضروری و فوق العاده مهم تلقی می شود.

بنابراین استعلام اصالت دارو باید حتما روی داروهای مختلف چک شود. با این کار قبل از مصرف دارو، از کیفیت، اصالت و سلامت آن مطمئن خواهید شد. بنابراین سلامت شما با تهدید مواجه نخواهد شد. در این مقاله در مورد روش تشخیص اصالت دارو به کمک برچسب اصالت دارو و فایده های آن توضیحاتی به شما ارائه می دهیم. پس تا انتهای کار همراهی مان کنید.

مهم ترین دلایل بررسی اصالت دارو

بررسی اصالت دارو، فواید زیادی برای مردم جامعه دارد. همان طوری که حتما در جریان هستید داروها در تعداد بالا وارد کشور شده و در داروخانه های مختلف سطح کشور پخش می شوند. بنابراین اگر از سلامت و کیفیت مناسبی برخوردار نباشند، سلامت کل جامعه با خطراتی جدی مواجه می شود.

غیر تقلبی بودن دارو باید توسط نهادهای معتبری مانند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و یا سازمان غذا و دارو جمهوری اسلامی ایران، مورد بررسی قرار گیرد. این نهادها وظیفه دارند سلامت داروهای داخلی و خارجی و اصالت آن ها را مورد بررسی قرار دهند. در این صورت داروهای مختلف در کمال اصالت، سلامت و کیفیت به دست مصرف کننده خواهند رسید.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت لیبل اصالت کالا
بیشتر بخوانید

اصل بودن دارو به راحتی می تواند سلامت جامعه را تا حدود زیادی تضمین کند. از طرفی، استعلام اصالت دارو از ورود داروهای غیر مجاز، قاچاق و… به کشور جلوگیری می کند. از این رو تولید کنندگان داروهای داخلی و همچنین وارد کنندگان داروهای خارجی، می توانند درآمد خود از کسب و کار را افزایش دهند.

روش های تشخیص اصالت دارو

چگونه اصالت دارو را چک کنیم؟ این سوالی است که برای بسیاری از مصرف کنندگان دارو پیش می آید. باید این طور بگوییم که برای انجام این کار روش های مختلفی وجود دارد. بعضی از افراد برای چک کردن اصالت دارو از بارکد های درج شده روی بسته بندی دارو استفاده می کنند.

برای استعلام اصالت دارو با بارکد تنها کافی است از بارکدخوان استفاده کنید. دستگاه های بارکدخوان معمولا توسط فروشندگان مورد استفاده قرار می گیرند. اما برای این که امکان چک کردن بارکد به صورت رایگان در اختیار مصرف کننده قرار گیرد، نرم افزارهایی تهیه شده اند. این نرم افزارها روی گوشی اندروید یا آی او اس هوشمند شما نصب می شوند و با استفاده از دوربین گوشی عملیات اسکن انواع بارکد دارو را انجام می دهند. پس از اسکن بارکد، پیامی مبنی بر اصالت دارو یا عدم اصالت آن روی گوشی شما ظاهر خواهد شد.

استعلام اصالت دارو با بارکد

از دیگر راه های کنترل فیک نبودن دارو می توان به استفاده از درگاه های تلفنی و پیامکی اشاره کرد. همچنین شما می توانید به سامانه TTAC یعنی سامانه مختص سازمان غذا و دارو مراجعه کرده و از طریق اینترنت، برچسب اصالت دارو های داخلی و خارجی مورد نظر خود را استعلام نمایید.

اهمیت فرآیند استعلام اصالت دارو

فرآیند استعلام اصالت دارو خارجی و یا داخلی از اهمیت خیلی زیادی برخوردار است. امروزه بسیاری از مصرف کنندگان دارو قشر کودک و یا مسن جامعه هستند. این افراد سیستم ایمنی ضعیف تری نسبت به دیگر افراد دارند. بنابراین تقلبی نبودن دارو برای آن ها بسیار مهم است. اگر سیستم نظارتی برای کنترل اصالت دارو وجود نداشته باشد، سلامت این افراد با چالش های جدی مواجه می شود.

تشخیص اصالت کالا از روی بارکد
بیشتر بخوانید

سالم بودن دارو برای بدنسازان و ورزشکاران نیز از اهمیت خیلی بالایی برخوردار می باشد. امروزه بسیاری از ورزشکاران برای پیش برد اهداف خود از مکمل های ورزشی و دارویی استفاده می کنند. از آنجایی که فعالیت و سوخت و ساز بدن ورزشکاران با استفاده از این مکمل های دارویی افزایش پیدا می کند، باید حتما سلامت آن ها مورد تایید نهاد های نظارتی قرار گیرد.

به طور کلی می توان این گونه گفت که مبحث تایید اصالت دارو برای بسیاری از افراد مهم است. اما برای برخی دیگر از اهمیت بیشتری برخوردار است. افراد مسن، افراد دارای سابقه بیماری، کودکان، زنان باردار، ورزشکاران و… از جله افرادی هستند که سلامت دارو برای آن ها شامل اهمیت بیشتری می باشد.

تقلبی نبودن دارو

در صورت تقلبی بودن دارو باید چه کار کنیم؟

گاهی پس از کنترل اصالت دارو از طریق روش های مختلف، متوجه تقلبی بودن دارو می شوید. یا مثلا متوجه می شوید که زمان مقرر برای مصرف دارو به اتمام رسیده است. متاسفانه بعضی از افراد سودجو، پس از اتمام تاریخ مصرف دارو، با چاپ تاریخ جدید روی آن دوباره دارو را به فروش می رسانند. در این صورت یا مصرف دارو می تواند خطرناک باشد یا تاثیر کافی را نداشته باشد. پس اگر متوجه عدم اصالت یا سلامت دارو شدید، باید سریعا سازمان غذا و دارو یا نهاد های نظارتی را در جریان بگذارید.

مسئولان داروخانه و فروشندگان دارو، موظف اند اطلاعات برچسب دارو را مورد بررسی قرار دهند و پس از چک کردن اصالت، آن را در اختیار مصرف کننده قرار دهند. در غیر این صورت مسئولیت غیر قانونی بودن یا عدم کیفیت دارو متوجه مسئولان داروخانه خواهد شد. نهادهای نظارتی برخوردهای لازم با این افراد را انجام می دهند و تا حد امکان سعی می کنند از پخش شدن دارو در مقیاس گسترده جلوگیری شود.

سامانه پیامکی لیبل اصالت کالا
بیشتر بخوانید

نکته جالب توجه در مورد استعلام دارو این است که اگر این عملیات به صورت مداوم و مستمر صورت گیرد، کمک بزرگی به تولید کنندگان داخلی دارو و وارد کنندگان داروهای خارجی خواهد شد. چرا که در این صورت داروهای غیر مجاز و قاچاق حق پخش و توزیع در کشور را نخواهند داشت. بنابراین از این طریق سود و درآمد تولید کنندگان و وارد کنندگان قانونی محصولات دارویی افزایش پیدا خواهد کرد. بنابراین با استفاده از عملیات چک کردن اصالت دارو می توان امکان استفاده از مزیت های مختلفی را برای اقشار مختلفی از جامعه اعم از مصرف کننده، تولید کننده، وارد کننده و فروشنده به راحتی فراهم نمود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید?
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *