Batch number یا Lot Number

Batch number یا Lot Number

سری ساخت / LOT Number / Batch Number شماره منحصر به فردی می باشد که هر شرکت تولید کننده در زمان ساخت محصول، آن را به هر سری ساخت یا به هر پخت اختصاص می دهد.

تفاوت batch number با lot number در چیست؟

Batch(بچ) به معنی یک پخت و LOT (لات) به معنی قسمت یا بخش یا دسته می باشد.

Batch (بچ) علامتی است که قبل از تولید یک محصول برای آن در نظر گرفته می شود و LOT (لات) نشانه ای است که پس از انجام کلیه اعمال و اعلام قابل مصرف بودن آن فراورده به آن اختصاص داده می شود.

فارغ از مفهوم لغوی این دو واژه، در عمل از هر دو لغت یک مفهوم استنباط می شود و عملا مورد استعمال هر دو یکسان می باشد.

هیچ کدام از این دو لغت معادل فارسی ندارند و شرکت های تولید داخل معمولا به جای آنها از واژه سری ساخت یا شماره سری ساخت استفاده می گردد.

با توجه به مطالب ذکر شده می توان نتیجه گیری کرده که سری ساخت یا LOT Number یا Batch Number، مجموعه ای از اعداد و ارقام می باشند که توسط هر شرکت تولید کننده به صورت انحصاری تعریف و بر روی فراورده چاپ می گردد.

بچ نامبر نمایانگر یکنواختی اجزاء و شرایط ساخت آن فراورده جهت بخشی از تولید بوده و جهت کنترل های کیفی، سلامتی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

ساختار کد بچ نامبر یا لات نامبر

ساختار این کد به صورت عدد یا حروف لاتین و یا ترکیبی از عدد و حروف می باشد.

برچسب قرعه کشی چیست؟
بیشتر بخوانید

شرکت های تولید کننده داخلی یا خارجی در زمان تولید محصول خود، این شناسه یونیک را به هر سری از تولید خود اختصاص می دهند و نشانگر یکنواختی اجزاء ، زمان و شرایط ساخت، شرایط پخت و یا گروه تولید کننده در زمان و شیفت مشخص می باشد.

سری ساخت / لات نامبر یا بچ نامبر(Bach Number / Lot Number) می تواند بر اساس استعمال و استقبال مشتریان بارها و بارها و در زمان های مختلف، تولید و بر روی محصول درج گردد.

دانلود فایل PDF : مفهوم ارقام و حروف در داروسازی

از سری ساخت / لات نامبر یا بچ نامبر( Bach Number / Lot Number ) در جهت کنترل کیفی ، نظارت بر شرایط تولید و نیز صحت و سلامت محصول تولید شده در حین ساخت و یا حتی در زمان پخش در زنجیره فروش استفاده می گردد.

Batch number یا Lot Number چیست؟

Batch number یا Lot Number چیست؟

نحوه وارد کردن در فایل xml

سری ساخت / لات نامبر یا بچ نامبر( Bach/Lot Number ) یکی از فیلتر های اصلی سایت تیتک می باشد و شرکت های مجری علی الخصوص شرکت های واردکننده باید حتما دقت نمایند که در زمان تولید فایل های xml جهت چاپ برچسب اصالت، سری ساخت مورد استفاده در فایل xml برچسب اصالت کالا می بایست با سری ساخت مندرج در اظهارنامه گمرکی آنها دقیقا مطابقت داشته باشد.

بیشتر بخوانید: آموزش کامل بارگذاری فایل XML لیبل اصالت کالا

 


پرسش های متداول درباره لات نامبر / بچ نامبر


Batch number در کجای برچسب اصالت کالا چاپ می شود؟

سری ساخت / لات نامبر یا بچ نامبر در زیر قسمت UID بر روی لیبل اصالت کالا چاپ میگردد.

IRC چیست؟
بیشتر بخوانید

نحوه وارد کردن بچ نامبر در فایل xml چگونه است؟

سری ساخت / لات نامبر یا بچ نامبر یکی از اجزای اصلی و تشکیل دهنده فایلxml می باشد و در هنگام چاپ لیبل اصالت، حتما باید مطابق با آنچه روی محصول درج شده است چاپ گردد.


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید?
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *