روش های استعلام اصالت فرآورده های سلامت

روش های استعلام اصالت فرآورده های سلامت

سازمان غذا و دارو طی ابلاغیه ای بیان کرد که صحت سلامت کالا و اصالت تمامی محصولات و فرآورده های سلامت محور قابل استعلام و پیگیری می باشد. مدیر کل این سازمان همچنین افزود که طرح کنترل اصالت، رهگیری و ردیابی سامانه (TTAC) پرکاربرد ترین ابزار و راه استعلام و پاسخگویی به نیاز مصرف کنندگان از اصالت کالا ها می باشد.

همان طور که همه می دانیم طرح اصلی لیبل اصالت پس زمینه ای سفید رنگ و دارای حاشیه زرد رنگ به همراه تمامی اطلاعات مربوط به محصول می باشد. سازمان غذا و دارو این طرح را برای جلوگیری از قاچاق کالا و ورود قانونی آن ها به داخل کشور ایجاد نموده است تا به کمک آن اطمینان مصرف کننده نسبت به کالا جلب شود و همچنین تفاوتی میان کالا ها و اجناس اصل و قانونی با دیگر کالا باشد.

در ابتدا این طرح به دلیل یک پارچگی و ساختاریافتگی محصولات سلامت محور به وجود آمد، اما در ادامه از این طرح برای نظارت و کنترل بر محصولات موجود در بازار نیز استفاده شد.

اما در اصل طرح اصالت و لیبل شبنم در ابتدا به منظور ارزشمندی حقوق مصرف کننده و سپس جمع آوری و تشخیص کالا های غیر استاندارد و بی کیفیت از دسترس مردم توسط مسئولان و ناظرین این سازمان بود.

امکان استعلام و پیگیری محصولات و فرآورده های سلامت محور در چند بخش وجود دارد که شما می توانید در هر زمان و مکانی که قرار دارید به راحتی به اصالت این محصولات نظیر ملزومات و تجهیزات پزشکی، انواع دارو ها، تمام فرآورده های غذایی، محصولات آرایشی و بهداشتی و مکمل های غذایی و دارو دسترسی داشته باشید.

استعلام بارکد وزارت بهداشت و روش های آن
بیشتر بخوانید

می توانید برای کنترل و استعلام از اصالت کالا ها و فرآورده های سلامت محور پوشش امنیتی موجود بر روی لیبل را با لبه ناخن، سکه و یا هر روشی دیگری بتراشید. این کار را باید دقت و ظرافت انجام دهید تا به کد کالا آسیبی وارد نشود. کد اصالت ۱۶ رقمی زیر اسکرچ امنیتی را میتوانید از راه پیام کوتاه، نرم افزار تلفن همراه و سایت مخصوص پیگیری نمایید تا اصالت فرآورده های سلامت مصرفی تان را استعلام بگیرید.

در زمینه ردیابی و پیگیری اجناس ساده ترین روش استعلام اصالت محصولات ارسال کد ۲۰ رقمی “UID” به سامانه پیامکی مندرج بر روی لیبل و تطابق آن با مشخصات بر روی برچسب می باشد.

در روش ارسال پیامک بعد می توانید پوشش امنیتی روی برچسب را خراش دهید و شماره ۱۶ رقمی زیر آن را به سامانه پیام کوتاهی که بر روی لیبل می باشد ارسال نمایید و پیامی را که برای شما می آید را جهت برابر بودن با اطلاعات روی برچسب بررسی نمایید.

روش دیگری که می توان از آن برای اصالت کالا استفاده نمود نرم افزار تلفن همراه می باشد که به کمک این برنامه می توانید کد دوبعدی محصول که ظاهر شطرنجی دارد را برای اسکن مقابل کادر مربوطه قرار دهید تا مشخصات کالا را برای شما به نمایش بگذارد.

آخرین روش استعلام برچسب اصالت محصولات سایت سازمان می باشد. به کمک آن می توانید از طریق سایت اینترنتی سازمان غذا و دارو از صحت کالا و استعلام سلامت آن مطمئن شوید. بعد از ورود به صحفه اصلی سایت در قسمت مشخص شده ” استعلام کد رهگیری ” اطلاعات کالا را اعم از کد اصالت ۱۶ رقمی و UID آن را با دقت در آن جا وارد نمایید تا بعد از بررسی کالا اعلان مربوط به اصالت محصول برایتان مشخص شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید?
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *