برچسب اصالت کالا بر روی برنج‌های ایرانی

برچسب اصالت کالا بر روی برنج‌های ایرانی

برچسب اصالت کالا بر روی برنج‌های ایرانی خبری است که دکتر محمدحسین عزیزی در گفت و گو با ایسنا از آن خبر و افزوده : تمامی برنج‌های تولید داخل در حال حاضر دارای شناسه کارگاهی هستند که حتی کیسه‌های ۱۰ کیلوگرمی برنج هم که در فروشگاه‌های معتبر وجود دارند، بر روی آنها لوگوی سازمان غذا و دارو و کد شناسه کارگاهی درج گردیده و مردم می‌توانند آن را رصد کنند.

ایشان با بیان این نکته که پیش از این برنج‌های وارداتی برچسب اصالت دریافت کرده اند افزود: زمانی که محصولی کد اصالت دارد، به این معنا است که از مبادی قانونی وارد شده، ‌آنالیزهای لازم بر روی آن انجام شده، قانونی بوده و مشکلی ندارد. همچنین مردم می‌توانند از طریق پیامک کردن کد اصالت به شماره‌ای که بر روی برچسب درج شده، ‌از اصیل بودن کالا مطمئن شوند.

عزیزی با بیان اینکه در حال حاضر برنج‌های داخلی کد کارگاهی دارند و برنج‌های خارجی نیز واجد برچسب اصالت کالا شده‌اند، اظهار کرد: بر همین اساس هم سازمان غذا و دارو نظارت می‌کند و امکان تقلب در برنج به حداقل ممکن رسیده است؛ چرا که تمام مشخصات کالا، تولیدکننده و کد کارگاهی بر روی کیسه‌های برنج درج شده و امکان تقلب به حداقل رسیده است. در عین حال اگر در نظارت‌هایمان با موردی مواجه شویم که نسبت به عدم انطباق خورده و غیراستاندارد باشد، فورا شناسه تولیدکننده را باطل کرده و او  را جریمه می‌کنیم. برنج‌های خارجی اعم از هندی، تایلندی و… نیز دارای لیبل اصالت کالا هستند و از طریق آن رصد می‌شوند.

وی با بیان اینکه البته قاچاق هم در این حوزه وجود دارد، گفت: گاهی گزارشاتی از قاچاق برنج و یا تغییر تاریخ مصرف کالاهایی چون برنج داریم که در صورت مشاهده و دریافت این گزارشات با افراد خاطی برخورد می‌کنیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید?
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *