تشخیص اصالت از روی بارکد

استعلام بارکد چیست و چه فایده ای دارد؟

در دنیای حال حاضر، کمتر کسی پیدا می شود که با مفهوم استعلام بارکد آشنایی نداشته باشد.اگر بخواهیم این مسئله را به شکل ویژه تری برای شما توضیح دهیم، در واقع این کار یک روش مرسوم و کاملا مطمئن برای آگاهی پیدا کردن از کیفیت و سلامت محصولات ذارای بارکد و برچسب اصالت است. این روزها کمتر محصولی پیدا می شود که دارای بارکد های مخصوص نباشد. در واقع محصول بدون بارکد یک محصول تایید شده و معتبر تلقی نمی شود.

استعلام بارکد این امکان را در اختیار شما قرار می دهد که با روش هایی متنوع و گوناگون از سلامت و استاندارد محصولاتی که خریداری می کنید، اطمینان پیدا کنید. شما می توانید از طریق روش های مختلفی این عملیات را انجام دهید و خیال خود را از بابت خرید خود راحت نمایید. در این مقاله به بررسی کامل انواع بارکد و روش های مخصوص استعلام بارکد خواهیم پرداخت. پس با همراهی نمودن ما تا پایان مقاله پیش رو، اطلاعات خود را در این زمینه بیفزایید.

بررسی مزیت های استفاده از استعلام بارکد

استفاده از سامانه های استعلام ، مزیت های زیادی را برای خریداران محصولات مختلف فراهم می کند. در واقع شما با استعلام اصالت کالا مطمئن خواهید شد که پول خود را صرف خرید محصولی فوق العاده خواهید کرد. البته باید به این مسئله دقت کنید که برخی بارکدها ممکن است تقلبی باشند. بنابراین تنها دیدن بارکدهای مختلف روی محصولات، نشان دهنده سلامت و کیفیت فوق العاده آن ها نخواهد بود. بلکه حتما باید فرآیند استعلام روی بارکد صورت گیرد.

برچسب اصالت وزارت بهداشت و کاربردهای آن
بیشتر بخوانید

از دیگر مزیت های استعلام بارکد به طرق مختلف، می توان به گرفتن اطلاعاتی نظیر تشخیص کشور سازنده محصول اشاره کرد. گاهی شما قصد خریداری محصولی را دارید که در انواع مختلف تولید می شود. به عنوان بهترین مثال می توان گوشی های موبایل هوشمند را مثال زد. امروزه استفاده از گوشی های هوشمند رونق زیادی در بازار پیدا کرده است. بسیاری از گوشی های هوشمند که در برندهای مختلفی تولید می شوند، همه در یک کشور خاص تولید نمی شوند. بلکه مونتاژ قطعات بعضی از آن ها در کشورهای دیگری انجام می شود. با این کار می توان تشخیص داد که این گوشی ها در چه کشوری تولید شده اند و درجه کیفیت آن ها چگونه است. البته این مثال در رابطه با محصولات دیگری مانند دستگاه های الکتریکی و برقی نیز صادق می باشد.

استعلام بارکد و روش های انجام آن | سلامت دارو ایرانیان

انجام فرایند استعلام در بعضی موارد از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است. از این موارد می توان به محصولات بهداشتی و دارویی اشاره نمود. استعلام بارکد وزارت بهداشت برای این محصولات صورت می گیرد. این محصولات شامل طیف گسترده و متنوعی هستند. لوازم آرایشی، محصولات بهداشتی مخصوص بانوان و آقایان، محصولات دارویی، انواع مکمل غذایی، ورزشی و دارویی، ابزار و لوازم پزشکی و… اشاره کرد. این محصولات رابطه مستقیمی با پوست، بدن و موی شما دارند. بنابراین باید در سلامت بالایی تولید شده و یا به کشور وارد شوند. شما با استفاده از فرآیند استعلام می توانید از صحت و سقم اطلاعات درج شده روی این محصولات و کیفیت آن ها اطلاع پیدا نمایید.

چطور می توان فرآیند استعلام بارکد را انجام داد؟

پس از بررسی فواید و مزیت های استعلام بارکد، باید خود را برای یادگیری نحوه استعلام بارکد آماده کنیم. استعلام بارکدهای مختلف معمولا با استفاده از طرق مختلفی صورت می گیرد. در سال های اخیر، راه های سریع و آسانی برای استعلام انواع بارکد برای شما فراهم شده است. این روش ها عموما از طریق اینترنت صورت می گیرند. یعنی شما تنها با اتصال به اینترنت و داشتن کامپیوتر، لپ تاپف گوشی و… می توانید این عملیات را در مدت زمان کوتاهی انجام دهید. از جمله روش های استعلام بارکد به وسیله اینترنت می توان به استفاده از سامانه های استعلامی، استفاده از اپلیکیشن ها و نرم افزارهای استعلامی، استفاده از سایت های استعلامی و… اشاره کرد.

تشخیص کشور سازنده از روی بارکد
بیشتر بخوانید

البته روش استعلام بارکد بدون استفاده از اینترنت نیز وجود دارد. در واقع در بعضی شرایط، امکان استفاده از اینترنت برای شما وجود ندارد. یا حتی ممکن است دارای دستگاه های متصل به اینترنت نباشید. در این موارد نیز راه هایی وجود دارند که شما بتوانید به سرعت بارکد محصولات مورد نظر خود را استعلام کنید. برای این کار تنها کافی است کد درج شده زیر بارکد را از طریق پیامک و یا تلفن های گویا استعلام نمایید.

استعلام اصالت کالا به کمک بارکد خوان

البته دستگاه هایی تحت عنوان دستگاه بارکد خوان نیز وجود دارند. وظیفه این دستگاه ها همین عملیات استعلام بارکد است. این دستگاه ها با اسکن کردن بارکد درج شده روی محصولات مختلف غذایی، بهداشتی، دارویی و… را مورد استعلام و بررسی قرار دهید.

بارکدهای روی محصولات مختلف، در چه انواعی دیده می شوند؟

ممکن است بارکدی که روی یک محصول درج شده از نوع میله ای باشد و در مقابل بارکدی که روی محصول دیگری درج شده، از نوع دو بعدی باشد. نکته جالب این جاست که تمامی این بارکد ها را می توان به راحتی مورد استعلام و بررسی قرار داد. یعنی چه بارکد درج شده روی محصول از نوع تک بعدی باشد و چه از نوع دو بعدی، می توانید با فرآیند استعلام، سلامت، کیفیت و استاندارد محصول مورد نظر خود را به طور کامل بررسی نمایید.

آیا استعلام بارکد نقشی روی کاهش قاچاق دارد؟

استعلام بارکد می تواند به طور کاملا موثری در کاهش قاچاق و ورود محصولات غیر قانونی به کشور جلوگیری کرد. در واقع می توان این طور برای شما بیان کرد که محصولات مختلفی که از درگاه های قانونی وارد کشور می شوند، همگی دارای بارکدهای مخصوصی هستند که قانونی بودن آن ها را نشان می دهد. اما محصولات قاچاق توانایی دربافت چنین بارکدهایی را ندارند. البته این مسئله بدین معنا نیست که تمامی کالاهای دارای بارکد دارای امنیت و استاندارد هستند. بلکه باید حتما عملیات استعلام روی آن ها صورت گیرد.

برچسب اصالت سازمان غذا و دارو
بیشتر بخوانید

در صورتی که کالای استعلام شده از درگاه های قانونی وارد کشور نشده باشد، قاچاق تلقی شده و پس از استعلام پیامی مبتنی بر این مضمون دریافت خواهید کرد. بنابراین در صورتی که فرآیند استعلام بارکد فرآیندی مرسوم و همگانی شود، می توان به صورت گسترده ای از قاچاق محصولات مختلف به کشور جلوگیری کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید?
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *