کاهش واردات مکمل

کاهش واردات مکمل

کاهش واردات مکمل : مدیرکل فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو اعلام کرد:

مدیرکل فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو با اشاره به رونق تولید مکمل در داخل کشور از کاهش ۵۰ درصدی واردات مکمل در سال ۹۷ خبر داد.

به گزارش وبدا، دکتر مهناز خانوی در نشست خبری هفتمین همایش مکمل های غذایی و رژیمی، گفت: سال ۹۷ برای تولیدکنندگان مکمل های غذایی و رژیمی سال خوبی بود، به طوری که با توجه به آمار تولید داخل مکمل ها رشد چشمگیری داشت.

وی با اشاره به اینکه واردات مکمل ها در سال ۹۷ نسبت به سال قبل از آن، ۵۰ درصد کاهش یافت، اظهار کرد: در پایان سال ۹۶ میزان واردات مکمل ها به ۱۰۰ میلیون دلار هم نرسید، اما واردات مواد اولیه مکمل نسبت به سال ۹۵ بیش از ۲ برابر شد که نشان دهنده حرکت شرکت ها به سمت تولید بیشتر بود.

وی با بیان اینکه در سال ۹۷ میزان واردات مواد اولیه ۱۵۰۰ میلیارد ریال بود، تصریح کرد: میزان فروش مکمل ها در سال ۹۷ در کشور، ۸ هزار میلیارد ریال بود که نشان می دهد صنعت پردرآمدی است.

دکتر خانوی با اشاره به افزایش تولید مکمل در کشور عنوان کرد: بر این اساس باید به تولید با کیفیت، نگاه دقیق تری داشته باشیم.

مدیرکل فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو با بیان اینکه در گذشته گمرک و استاندارد روی ماده اولیه مکمل ها نظارت داشتند، بیان کرد: سازمان غذا و دارو در این حوزه ورود کرده است و تولیدکنندگان باید ماده اولیه خود را از بهترین نوع و برترین کمپانی های تولیدی تهیه کنند.

وی با تاکید بر لزوم استعلام برچسب اصالت بر روی مکمل ها عنوان کرد: امسال تولیدکنندگان مکمل نیز ملزم به رعایت لحاظ برچسب اصالت بر روی محصولات خود شده اند؛ بنابراین از مردم می خواهیم هنگام خرید علاوه بر توجه به برچسب اصالت، صحت آن را نیز از طریق پیامک یا اپلیکیشن تی تک استعلام کنند.

دکتر خانوی با بیان اینکه بحث اطلاع رسانی در فضای باشگاه‌ها نیز در دستور کار ما قرار دارد، گفت: باید کاری کنیم تا جوانان بدانند مصرف خودسرانه مکمل چه عوارضی می‌تواند داشته باشد؛ در کنار آن هم بحث‌های نظارتی را در حوزه تولید و عرضه تقویت می‌کنیم. در این زمینه اداره‌ ای برای نظارت بر عرضه تولید و عرضه مکمل‌ها ایجاد شده است.

از تبلیغ فضای مجازی مکمل نخرید!

دکتر خانوی در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر افزایش قاچاق مکمل های تغذیه ای و ورزشی گفت: برای اینکه یک محصول قاچاق در سطح عرضه موفق باشد باید برای آن تبلیغ شود، درحالی که هیچ یک از مکمل ها اجازه تبلیغ در رسانه ها را ندارند و مردم باید فرآورده مورد نیاز خود را از سایت داروخانه های مجاز یا مراجعه حضوری تهیه کنند. بنابراین تبلغات مکمل ها در سایت ها و اینستاگرامی برای تبلیغ مکمل ها ممنوع بوده و می تواند خطرساز باشد.

دکتر خانوی با اشاره به اینکه قیمت گذاری مکمل ها در حیطه وظایف سازمان غذا و دارو نیست، گفت: اگرچه قیمت‌گذاری به سندیکا و اتحادیه واردکنندگان تفویض شده است، اما سازمان غذا و دارو بر روند قیمت گذاری نظارت داشته و هر نوع افزایش قیمت را در قالب گزارش های سه ماهه رصد می کند.

به گفته وی، سال گذشته با توجه به افزایش چشمگیر مکمل ها با نظارت سازمان غذا و دارو، قیمت ۲۰ فرآورده به قیمت قبل بازگشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید?
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *