ریبون رنگی

ریبون رنگی و انواع آن

تاکنون به جنس کارت های بانکی و اعتباری، کارت های شناسایی و شهروندی دقت کرده اید؟ می دانید جنس این کارت ها چیست و چه نام دارد؟ برای چاپ طرح های گرافیکی و تصاویر و اطلاعات روی آنها از چه دستگاه ها و تجهیزاتی استفاده می شود؟در این مقاله ضمن پاسخگویی به این سوالات شما را با گروهی از این تجهیزات که ریبون رنگی نام دارند، آشنا خواهیم کرد.

انواع ریبون رنگی

در ادامه با برخی از مهمترین انواع ریبون های رنگی آشنا شده و نهایتا مهمترین نکات قبل از خرید ریبون را با هم مرور خواهیم کرد.

چاپ رنگی روی انواع کارت

چاپ رنگی روی انواع کارت

کارت های PVC

برای آغاز بحث ابتدا کارت های PVC را معرفی خواهیم کرد. همه ما چندین کارت از این نوع در کیف و جیب خود داریم و در فعالیت های روزمره از سوار شدن به اتوبوس و مترو گرفته تا خرید و اعلام حضور در محل کار، از آنها استفاده می کنیم. جنس این کارت نوعی پلیمر ارزشمند است که بسیار منعطف و مقاوم بوده و قابلیت هوشمند سازی و ذخیره اطلاعات هم دارد. از طرفی دوستدار محیط زیست محسوب می شود، زیرا ۱۰۰% آن قابل بازیافت است. همه این کارت ها شامل اطلاعات و تصاویری هستند که کاربری آنها را تعیین می کند. به دلیل اهمیت این اطلاعات، باید چاپ آنها ماندگار و مقاوم باشد. از این رو جوهر و تجهیزات ویژه ای برای چاپ روی آنها مورد نیاز است. در ادامه با این تجهیزات آشنا خواهید شد.

نقش ریبون در چاپ کارت

ریبون چیست و چه کاربردی دارد؟ ریبون نوعی نوار در عرض های مختلف است که یک طرف آن با جوهر پوشانده شده است. این نوارها به صورت رول و یا در محفظه ای به نام کارتریج یا شاسی قابل استفاده هستند و انواع متنوعی دارند. بر اساس مکانیزم چاپ در دو دسته ضربه ای یا ماتریس نقطه ای و حرارتی جای می گیرند. در نوع ماتریس نقطه ای جوهر ریبون به واسطه ضربات پین های هد چاپگر سوزنی، بر روی کاغذ نقش می بندد. در نوع حرارتی، جوهر روی ریبون در اثر حرارت هد چاپگر، ذوب شده و بر روی سطح چاپ می نشیند.

ریبون طلایی

ریبون طلایی

کاربرد ریبون حرارتی از ریبون ماتریس نقطه ای بسیار بیشتر است. زیرا سطوح قابل چاپ با این ریبون ها بسیار متنوع و گسترده تر بوده و انواع کاغذ معمولی و براق، PVC، پلی اتیلن، پلی استر، نایلون، سلفون، فلزات، چوب، چرم و منسوجات را در بر می گیرد. همچنین کیفیت چاپ این نوع ریبون ها بسیار ماندگارتر است. از این رو برای چاپ روی بسته بندی محصولات مختلف از جمله محصولات سلامت محور، موارد آزمایشگاهی، پزشکی، امنیتی، گارانتی، پست و حمل و نقل به کار می رود. از دیگر کاربردهای ریبون حرارتی در چاپ انواع لیبل روی محصولات مانند لیبل اصالت فرآورده های دارویی و غذایی، قطعات خودرو و لوازم برقی است.

ریبون نقره ای

ریبون نقره ای

ریبون تک رنگ یا چهار رنگ

ریبون رنگی به لحاظ تنوع رنگ به دو گروه تقسیم می شود. ریبون تک رنگ و ریبون چهار رنگ. ریبون تک رنگ که در انواع مختلف ریبون سفید، ریبون مشکی، ریبون طلایی، ریبون نقره ای وجود دارد. این نوع ریبون برای چاپ یک رنگ یا اضافه کردن متن، شماره، بارکد کاربرد دارد همچنین جهت سفارشی کردن کارت های از پیش چاپ شده استفاده می شود. به عنوان مثال کارت های بانکی در تیراژ بالا تولید می شوند و برای ارائه به مشتری، فقط اطلاعات دارنده کارت، روی آن چاپ می گردد. ریبون چهار رنگ با علامت اختصاری YMCK و شامل رنگ های زرد Y، ارغوانی M (Magenta)، فیروزه ای C (Cyan) و مشکی K است. در قسمت بعد انواع ریبون چهار رنگ معرفی خواهد شد.

ریبون خودپرداز | نکات خرید ریبون دستگاه پوز و کارتخوان
بیشتر بخوانید

ریبون YMCKO و YMCKOK

ریبون رنگی YCMKO از چهار رنگ و یک روکش شفاف برخوردار است. حرف O (حرف اول کلمه Overlay) نشان دهنده روکش مخصوصی است که چاپ را از ساییدگی و رنگ پریدگی محافظت می کند. بنابراین نیاز به لمینت ندارد و به دلیل مزایای خود از قبیل طیف متنوع رنگی، در بین مصرف کنندگان و فروشندگان از محبوبیت زیادی برخوردار است. این ریبون یک طرفه بوده و مناسب کارت های PVC و پرینترهای یک رو است. اگر از این ریبون در پرینتر دو رو استفاده شود، یک طرف آن بدون چاپ خواهد ماند.

ریبون رنگی YMCKO

ریبون رنگی YMCKO

ریبون رنگی YMCKOK از چهار رنگ (زرد، ارغوانی، فیروزه ای و مشکی) تشکیل شده است. حرف K در انتهای آن نشان می دهد این ریبون دو طرفه بوده و مناسب کارت های PVC و پرینترهای دو رو است. در این حالت یک طرف کارت به صورت تک رنگ چاپ خواهد شد.

ریبون رنگی زبرا

نوعی از ریبون با نام ریبون رنگی زبرا، شناخته شده است. این نوع مخصوص پرینترهای حرارتی ZEBRA بوده و در انواع رنگی و تک رنگ موجود است. ریبون زبرا بر روی شاسی مخصوص قرار گرفته و از این رو تعویض آن بسیار ساده است.

ریبون رنگی زبرا

ریبون رنگی زبرا

ریبون اسکرچ

نوعی دیگری از ریبون که به نظر رنگی می آید، اما کاربری دیگری دارد، ریبون اسکرچ است. این نوع ریبون به رنگ نقره ای متال بوده و برای ایجاد لایه امنیتی استفاده می شود. این لایه اسکرچ را به عنوان مثال در کارت های قرعه کشی یا کارت های اصالت محصول دیده اید. باید برای مشاهده کد قرعه کشی یا کد یکتای محصول، لایه اسکرچ را بتراشید. ریبون اسکرچ نیز به پرینتر مخصوص خود نیاز دارد.

ریبون اسکرچ

ریبون اسکرچ

انواع ریبون رنگی به لحاظ مواد تشکیل دهنده

یکی از عوامل تعیین کننده کیفیت ریبون رنگی، مواد تشکیل دهنده آن است. رزین ماده ای است که با افزودن آن به جوهر ریبون، کیفیت و استحکام آن را تا حد زیادی کاهش می دهد. طوری که چاپ حاصل در برابر خراش و ساییدگی، رطوبت، اشعه آفتاب، گرما و سرمای شدید، مواد شیمیایی و شوینده ها مقاومت دارد. بر این اساس ریبون رنگی دارای سه نوع متفاوت است. نوع وکس که بدون رزین است، نوع وکس رزین که درصد کمی رزین به آن اضافه شده و نوع رزین که از رزین برخوردار است. هر چقدر میزان رزین در ریبون بیشتر باشد کیفیت و ماندگاری آن بالاتر می رود و البته قیمت بیشتری هم دارد. از این رو چاپ با ریبون رزین نیازمند صرف هزینه بیشتر است. از طرف دیگر ریبون رنگی که دارای مقدار بیشتری رزین باشد، برای ذوب در پرینتر، نیاز به حرارت بیشتر دارد.

ریبون سفید

ریبون سفید

نکات مهم در خرید ریبون رنگی

در هنگام خرید هر کالایی باید نکاتی مد نظر قرار گیرد. عدم توجه به این نکات ضرر مالی به دنبال خواهد داشت. اولین نکته قابل توجه در خرید ریبون رنگی این است که هر کدام از انواع ریبون برای چاپ در پرینترهای مشخصی پیش بینی شده اند. یعنی همه انواع پرینترهای حرارتی از همه انواع ریبون پشتیبانی نمی کنند. بنابراین هنگام خرید ریبون حتما ضمن نیازسنجی خود، امکانات و قابلیت های پرینتر را نیز در نظر داشته باشید.

ریبون لمینت هولوگرام و کاربردهای آن
بیشتر بخوانید

نکته بعدی توجه به عددی است که روی بسته بندی ریبون رنگی نوشته شده، به عنوان مثال: ۲۰۰ Prints، ۳۰۰ Prints. این عدد نشان می دهد هر ریبون چه تعداد کارت را می تواند چاپ کند. نکته مهم بعد این است که حتما از ریبون مرغوب استفاده نمایید. در بازار از تمام اجناس اورجینال، اجناس فیک و تقلبی با ظاهر مشابه اما قیمت ارزان تر وجود دارد. خرید ریبون ارزان و نامرغوب به نظر به صرفه می آید اما ضمن کاهش کیفیت چاپ، به پرینتر شما نیز آسیب جدی وارد می کند. هزینه تعمیر و خرید پرینتر جدید بسیار گران تر از هزینه خرید ریبون مرغوب و اورجینال است.

برای مشاوره رایگان قبل از خرید ریبون میتوانید با کارشناسان سایت سلامت دارو ایرانیان تماس بگیرید. 

شماره های تماس: ۰۹۱۲۰۳۶۱۹۵۰ – ۰۲۱۴۴۱۲۲۹۶۷ – ۰۲۱۴۴۱۲۹۵۷۰

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید?
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *