ریبون لیبل

ریبون لیبل و کاربرد آن در پرینتر لیبل زن

حتما در فروشگاه ها، ادارات و شرکت های مختلف با پرینترهایی که کار چاپ لیبل محصولات را به وسیله ریبون لیبل انجام می دهند، برخورد کرده اید. لیبل ها حاوی اطلاعات مهمی هستند که باید روی محصول یا بسته بندی درج شوند، اطلاعاتی مانند نحوه استفاده و مراقبت از محصول، کدهای اختصاصی، تاریخ تولید و انقضا و سری تولید. بنابراین چاپ این لیبل ها با چاپ سایر اسناد متفاوت است. مکانیزم چاپ در آنها طوری است که برچسب نهایی ماندگاری بالاتری داشته و بر روی انواع کاغذ و کارت های براق، پلاستیکی و PVC کاربرد دارد. جوهر مخصوص این نوع پرینترها ریبون نام دارد. در این مقاله شما را با ریبون لیبل، انواع و کاربردهای آن آشنا خواهیم کرد. تا پایان با ما همراه باشید.

ریبون لیبل

ریبون پرینتر لیبل زن

ریبون لیبل چیست و مکانیزم چاپ آن چگونه است؟

ریبون ها نوارهای شفافی هستند که حول یک هسته مرکزی پیچیده شده و به صورت رول در می آیند. هسته مرکزی اغلب از جنس چوب است. یک طرف نوار با جوهر مخصوص جامد پوشیده می شود. بسته به جهت پیچیدن رول، این رویه می تواند داخل رول یا خارج از آن قرار گیرد. از این رو به آن FI (رویه داخلی) یا FO (رویه خارجی) گفته می شود. رویه دیگر نوار از جنسی است که می تواند حرارت را به جوهر انتقال داده و آن را ذوب کند. این رول ها برای استفاده در دستگاه های چاپ با مکانیزم انتقال حرارت مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به اینکه بعد از مدتی جوهر ریبون تمام می شود، این محصول جزو مواد مصرفی در صنعت چاپ به شمار رفته و بعد از مدتی باید تعویض شود.

انواع ریبون + 5 نکته مهم در خرید ریبون اصل
بیشتر بخوانید

ریبون ها برای مقاصد مختلف تولید شده و بر همین اساس نام گذاری می شوند. ریبون لیبل زن و ریبون تاریخ زن، از جمله انواع پرکاربرد آن هستند. موضوع این مقاله ریبون لیبل یا ریبون لیبل زن است.

پرینترها و دستگاه های چاپ انواع مختلفی دارند، از جمله پرینتر جوهر افشان، پرینتر سوزنی و پرینتر انتقال حرارتی. نوع اخیر کیفیت چاپ بهتر و ماندگارتری ارائه کرده و برای انواع سطوح از جمله کاغذی، پلاستیک، الیاف پارچه ای و پی وی سی کاربرد دارد.

مکانیزم چاپ در آن طوری است از طریق هد چاپ، حرارت به یک رویه ریبون منتقل شده و سپس در رویه دیگر ریبون، جوهر جامد ذوب شده و بر روی بستر چاپ می نشیند. در نتیجه این مکانیزم تصاویر و نوشته های مورد نظر چاپ شده و بعد از خشک شدن در معرض هوا استحکام می یابد. بسته به نوع ریبون ماندگاری و کیفیت چاپ متفاوت خواهد بود. در قسمت بعد در مورد انواع ریبون صحبت خواهیم کرد.

ریبون لیبل

ریبون دستگاه لیبل زن

دستگاه لیبل زن

دستگاه لیبل زن در واقع نوعی پرینتر از نوع انتقال حرارتی (Thermal Transfer) است که برای چاپ انواع لیبل به کار می رود. شاید بتوان با پرینترهای معمولی لیبل چاپ کرد، اما برای تیراژ و کیفیت بالا پرینترهای معمولی پاسخگو و به صرفه نخواهند بود. این دستگاه در دو نوع رومیزی و صنعتی تولید می شود. به طور مشخص لیبل زن رومیزی کوچک بوده و برای مصارف فروشگاهی قابلیت بیشتری دارد. اما لیبل زن صنعتی در کارخانه جات، شرکت های بزرگ و یا شرکت های تولید لیبل کاربرد دارد.

ریبون تاریخ زن حرارتی یا هات استمپینگ | Hot Stamping Foil
بیشتر بخوانید

جوهری که در آن به کار می رود ریبون لیبل زن یا ریبون دستگاه لیبل زن گفته می شود. این ریبون ها ریبون حرارتی یا Thermal Transfer Ribbon یا به اختصار TTR نام دارند. دستگاه لیبل زن در اندازه های مختلف وجود دارد، بنابراین اندازه ریبون آنها نیز متفاوت خواهد بود. از این رو یکی از نکات مهم در خرید ریبون لیبل، توجه به اندازه هایی است که توسط دستگاه مورد نظر پشتیبانی می شود. از طرف دیگر هر نوع پرینتر لیبل زن فقط نوع FI یا FO را پشتیبانی می کند. بنابراین دقت در این موضوع بسیار اهمیت دارد. زیرا اگر اشتباهی رخ دهد به پرینتر آسیب جدی وارد می شود.

ریبون لیبل

دستگاه لیبل زن

انواع ریبون لیبل پرینتر

ریبون در صنعت چاپ یکی از اجزای مهم و تاثیرگذار محسوب می شود. بسته به نوع آن کیفیت و ماندگاری چاپ نیز متفاوت خواهد بود. ریبون ها را بسته به مواد تشکیل دهنده جوهر آن می توان در سه دسته اصلی وکس Wax Ribbon، وکس رزین Wax Resin Ribbon و رزین Resin Ribbon تقسیم بندی کرد. وکس نوع ارزان ریبون بوده و برای مصارف معمولی و کوتاه مدت مانند لیبل های فروشگاهی استفاده می شود. دمای لازم برای ذوب آن پایین تر بوده و برای سطوح کاغذی مناسب است.

ریبون وکس رزین کیفیت بالاتری نسبت به نوع قبلی داشته و به دلیل دارا بودن رزین حرارت بالاتری لازم دارد. علاوه بر سطوح کاغذی برای سطوح پی وی سی، پلی پرو پیلن، شفاف و لیبل های خرد شونده (نوعی از برچسب های امنیتی یا Security Lable که برای افزایش امنیت، ردیابی محصول و جلوگیری از جعل بر روی بسته بندی برخی محصولات به کار می روند)، متال و تایوک قابل استفاده است. هر چقدر درصد رزین در آن بالاتر باشد، کیفیت چاپ آن ماندگارتر و براق تر است. نوع سوم که ریبون رزین نام دارد نسبت به دو نوع قبل ماندگارتر بوده و در برابر سایش، رطوبت، شوینده ها و مواد شیمیایی مانایی بسیار بالایی دارد. همچنین نسبت به دو نوع قبل قیمت بالاتری داشته و لیبل هایی که با این نوع ریبون چاپ شود، گران تر خواهند بود.

ریبون لمینت هولوگرام و کاربردهای آن
بیشتر بخوانید

نوعی دیگر، ریبون سوپر رزین Supper Resin Ribbon نام دارد که اغلب جزو دسته بندی فرعی ریبون در نظر گرفته شده و نسبت به سه نوع دیگر کیفیت و قیمت بسیار بالاتری دارد.

ریبون لیبل

ریبون لیبل

ابعاد ریبون لیبل

با توجه به اینکه لیبل ها در اندازه های مختلف تولید می شوند، از طرف دیگر دستگاه های پرینتر لیبل اندازه های متفاوتی از ریبون را پشتیبانی می کنند، بنابراین ریبون ها در ابعاد مختلف تولید می شوند. سه اندازه در تولید ریبون ها در نظر گرفته می شود. ریبون حرارتی در رول هایی با طول بین ۴۰ متر تا ۴۵۰ متر عرضه می شود. عرض ریبون لیبل معمولا در اندازه های ۴۰، ۶۰، ۸۰، ۷۰ و ۱۱۰ میلیمتر است. ضخامت هسته مرکزی معمولا نیم یا یک اینچ است. اندازه یک اینچی پرکاربردتر بوده و توسط بسیاری از انواع دستگاه های چاپ لیبل پشتیبانی می شود. ابعاد ریبون به این صورت روی بسته بندی آن نمایش داده می شود: ۷۵×۱۱۰، که ۷۵ بر حسب متر و طول ریبون را نشان داده و ۱۱۰ بر حسب میلی متر و عرض ریبون را نشان می دهد.

پیشرفت تکنولوژی در تولید دستگاه لیبل زن

همان طور که هر روزه شاهد پیشرفت در انواع محصولات هستیم، ریبون لیبل و دستگاه لیبل زن نیز از این پیشرفت مستثنی نبوده اند. انواع و اقسام ریبون و دستگاه های چاپ انتقال حرارتی در بازار وجود دارند که هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. امکان چاپ ماندگار بر روی انواع سطوح از جمله شیشه، پلاستیک، چوب و پارچه را فراهم می آورند. شاید تعجب کنید اما کافی است لیبل هایی پارچه ای را که بر پشت یقه لباس ها چسبانده شده و اطلاعات لباس و نحوه مراقبت از آنها را با علائم اختصاری نمایش داده، مشاهده فرمایید.

ریبون بارکد زن
بیشتر بخوانید

در دنیای امروز لیبل ها نه تنها برای ارائه اطلاعات و افزایش امنیت بلکه برای افزایش فروش نیز نقش به سزایی دارند. بنابراین تکنولوژی آنها بسیار مهم بوده و هر روزه در حال پیشرفت است. اگر قصد خرید دستگاه لیبل زن یا ریبون لیبل برای کسب و کار خود دارید، حتما زوایای مختلف را بررسی کرده و از منابع معتبر اطلاعات مورد نیاز خود را جمع آوری کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید?
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *